fbpx
Home / Edukacja / Właściwości popularnych olejków – z mięty, eukaliptusa, melisy, lawendy

Właściwości popularnych olejków – z mięty, eukaliptusa, melisy, lawendy

wlaściwości-populatnych-olejków-mini-clip

Właściwości popularnych olejków – z mięty, eukaliptusa, melisy, lawendy

 

Znaczenie olejków eterycznych stale rośnie. Naturalne metody wspomagające zdrowie i dobre samopoczucie są nie tylko nieinwazyjne, ale również bezpieczne. Zdaniem wielu osób ich skuteczność znajduje się na bardzo wysokim poziomie. Pod lupę warto jest wziąć inhalacje – polegają one na wchłanianiu oparów olejków zapachowych -..

Olejek z mięty

Olejki eteryczne miętowe są stosowane w medycynie ludowej już od pokoleń. Często wybierane są przez tych, którzy borykają się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Trzeba wiedzieć, że ulga przychodzi często już po pierwszej sesji. Do najważniejszych właściwości olejku z mięty pieprzowej można zaliczyć:

– Działanie przeciwbólowe – w składzie olejku znajduje się mentol, który odpowiada za efektywne łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. To dobra opcja nie tylko w przypadku bólów głowy, ale również mięśni, czy stawów.

Działanie relaksujące – olejek może zredukować uporczywe napięcie układu nerwowego.

– Działanie wspierające układ pokarmowy – wdychanie olejku miętowego może przynieść ulgę w przypadku mdłości. Ponadto reguluje on procesy trawienne, co jest ważne w przypadku np. jelita drażliwego.

– Działanie oczyszczające drogi oddechowe – jest to doskonała opcja dla tych, którzy borykają się z katarem, bólem gardła, chorobami zatok itd.

Olejek z eukaliptusa

Olejki eteryczne z eukaliptusa wybierane są zwykle przez tych, którzy chcą złagodzić objawy przeziębienia. Cieszą się one sporym uznaniem również wśród reumatyków, którzy poszukują naturalnych substancji przeciwbólowych. Opisywany olejek wykazuje:

– Działanie przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne – doskonale sprawdza się podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Nie tylko wspiera leczenie przeziębienia, ale również może skrócić czas jego trwania.

– Działanie wspierające odporność – związki zawarte w olejku z eukaliptusa pobudzają układ immunologiczny do pracy.

– Działanie rozkurczające naczynia krwionośne – dzięki temu wydzielina zalegająca w drogach oddechowych rozrzedza się, co zapewnia swobodne oddychanie. Omawiany olejek może okazać się pomocny nawet w przypadku kataru siennego.

– Działanie kojące zmysły – jest to szczególnie odczuwalne w okresach chronicznego stresu i zmęczenia.

Olejek z melisy

Olejek z melisy szczególnie mocno oddziałuje na układ nerwowy. Mogłoby się wydawać, że jest on wybierany głównie przez tych, którzy pragną zmniejszyć stres i szkodliwe napięcie. Jest to jednak tylko jedno z wielu zastosowań. Do najważniejszych właściwości olejku z melisy można zaliczyć m.in.:

– Działanie uspokajające – umożliwia to dogłębne odprężenie ciała i umysłu. Inhalacja jest szczególnie polecana w sytuacjach stresujących czy też wywołujących lęk lub panikę.

– Działanie przeciwbakteryjne – melisa szczególnie dobrze oddziałuje na układ trawienny i moczowy.

– Działanie obniżające ciśnienie krwi – ten olejek jest często wybierany przez tych, którzy cierpią na nadciśnienie lub choroby serca.

– Działanie przeciwskurczowe – związki zawarte w olejku z melisy oddziałują na organizm w sposób kompleksowy. Może okazać się pomocny w przypadku niedrożności dróg oddechowych, drgawek czy też duszności.

Olejek z lawendy

Olejek lawendowy wiele osób stosuje jako środek na nieżyt nosa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawdzi się o wiele lepiej niż apteczne specyfiki. Olejek z lawendy wykazuje:

– Działanie wyciszające – inhalacja jest polecana w stanach szczególnego napięcia nerwowego. Niesie odprężenie, a także pozwala przywrócić układ nerwowy do stanu równowagi.

– Działanie przeciwzapalne – wspomaga walkę z wirusami oraz bakteriami. Można stosować go podczas rozmaitych infekcji dróg oddechowych, np. kataru, zapalenia gardła lub krtani.

– Działanie przeciwbólowe – związki znajdujące się w składzie olejku przynoszą ukojenie w przypadku migreny albo bólów głowy.

– Działanie przeciwskurczowe – ma szczególny wpływ na układ pokarmowy oraz procesy trawienne.