fbpx
Home / Edukacja / Olejki eteryczne a zapachowe – jaka jest różnica

Olejki eteryczne a zapachowe – jaka jest różnica

W dzisiejszych czasach podchodzimy do życia w coraz bardziej racjonalny sposób. Wszelkie decyzje pragniemy podejmować w oparciu o konkretną wiedzę. Takie podejście odnosi się również do pielęgnacji oraz dbałości o zdrowie. Prym wiedzie tu używanie naturalnych produktów.

Jedną z wartościowych dla ducha oraz ciała substancji są olejki eteryczne. Na rynku mamy cały wachlarz olejków, jednak różnią się one między sobą pod wieloma względami, tym samym są mniej lub bardziej wartościowe. Zatem warto przyjrzeć się różnicom pomiędzy olejkami eterycznymi i zapachowymi, dowiedzieć się o ich walorach oraz sposobach wykorzystania.

Olejki eteryczne i zapachowe – podstawowe różnice

Olejki eteryczne i zapachowe mocno się od siebie różnią w następujących elementach:

 1. Skład

Olejki eteryczne tworzone są z ekstraktów i wyciągów roślinnych. To rodzaj esencji z danego owocu, rośliny, kwiatów lub ich mieszanki. Olejki zapachowe zaś są produktami syntetycznymi (sztucznymi, a nie naturalnymi), którym zapachy nadaje się poprzez dodanie określonej kompozycji aromatów.

 1. Proces produkcji

Olejki eteryczne pozyskuje się na drodze destylacji, dzięki czemu zachowują one cenne składniki aktywne, działające w określony sposób (np. olejek z drzewa herbacianego). Drugą metodą jest proces tłoczenia na zimno (np. olejek jojoba). To są jedyne sposoby uzyskania wartościowych olejków naturalnych. W przypadku olejków zapachowych jest prościej, gdyż są one mieszaniną chemicznych substancji.

 1. Właściwości i zastosowanie

Olejki eteryczne posiadają wiele zbawiennych – nie tylko dla zmysłu powonienia – właściwości. Aromaterapia z ich udziałem jest niezwykle wartościowa, w szczególności dla osób zmagających się z przewlekłymi przeziębieniami czy różnymi stanami nerwowymi.

Olejki zapachowe zaś ładnie pachną, jednak nie pełnią żadnej funkcji w zakresie leczniczym czy terapeutycznym. Nie wolno ich również stosować na skórę. Aromaterapia z udziałem tych preparatów ma jedynie funkcję odświeżania powietrza w domu.

Warto dodać, iż olejki eteryczne pod względem zapachu są lotne, zaś zapachowe utrzymują go dłużej. Oznacza to, że eteryczne olejki cechuje intensywny zapach, lecz szybciej się on ulatnia.

Olejki eteryczne – jakie mają zalety i jak je rozpoznać?

Analizując walory olejków eterycznych, możemy zaliczyć do nich następujące cechy:

 • w całości są to substancje naturalne, wegańskie i organiczne,
 • są w pełni klarowne i nie zawierają zanieczyszczeń lub domieszek substancji dodatkowych,
 • skutecznie działają w procesie aromaterapii – stres, przeziębienie, migreny, itp.,
 • ich działanie ma charakter leczniczy – w sytuacjach bólowych i różnych dermatozach,
 • mają wysoką wartość w pielęgnacji skóry czy włosów.

Na rynku czeka na nas wiele produktów z opisami i etykietami bardzo podobnymi, zatem warto wiedzieć, jak rozpoznać prawdziwy olejek eteryczny. Należy więc zwrócić uwagę na:

 • wygląd buteleczki – powinna być ciemna,
 • etykietę – czy dany produkt posiada certyfikat potwierdzający jego autentyczność.

Do podstawowych certyfikatów olejków eterycznych zaliczamy:

 • ECOCERT,
 • USDA Organic,
 • Vedic Organic & India Organic,
 • certyfikaty jakościowe ISO,
 • certyfikat BIO, oznaczający produkt ekologiczny.

Olejki eteryczne – jak je stosować?

W zależności od potrzeb, olejki eteryczne możemy stosować w różnych wariantach. Oto niektóre propozycje:

 1. na włosy – jako dodatek do szamponów, odżywek, masek,
 2. na cerę – jako dodatek do kremów, maseczek lub samodzielnie,
 3. na ciało – zewnętrznie, aplikacja na konkretne zmiany,
 4. w aromaterapii.

Aromaterapia z użyciem olejków eterycznych jest sposobem na ukojenie ciała i duszy. Dzięki zbawiennym cechom tych substancji, możemy skutecznie walczyć z:

 • bezsennością.
 • stanami napięcia nerwowego.
 • przeziębieniami.

Dla żyjących w biegu, by nie czekać na odpowiednią chwilę i nie toczyć walki o wygospodarowanie odrobiny czasu, istnieje na rynku bardzo przydatny i wygodny produkt. Jest nim mini inhalator Clip, który po umieszczeniu w nosie uwalnia leczniczy zapach olejków eterycznych. Zawiera on 100% olejków eterycznych, a dzięki niewielkim rozmiarom można go wszędzie ze sobą zabrać i o każdej porze dnia korzystać. Dodatkowym plusem jest to, że nie musimy kupować olejków eterycznych po jednym z osobna oraz innych akcesoriów niezbędnych do terapii.