fbpx
Home / Edukacja / Najczęściej popełniane błędy podczas inhalacji dzieci

Najczęściej popełniane błędy podczas inhalacji dzieci

bledy-podczas-inhalacji

Najczęściej popełniane błędy podczas inhalacji dzieci

 

Inhalatory do nebulizacji są często stosowane przez rodziców – w czasie choroby lub zapobiegawczo, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Często jednak rodzice nie zdają sobie sprawy z błędów, jakie popełniają podczas inhalowania dzieci.

  1. Niepłukanie ust wodą po zakończonej inhalacji

Lekarze wskazują, że leki wziewne, które dziecko otrzymuje poprzez  nebulizację, działają w płucach i oskrzelach, jednak w trakcie inhalowania odkładają się także w górnych drogach oddechowych i w jamie ustnej. W efekcie może rozwinąć się grzybica błony śluzowej jamy ustnej – jeśli są to antybiotyki, a także pojawić się kserostomia, suchość i obrzęk w gardle oraz inne dolegliwości. Dlatego zawsze po nebulizacji powinno się przepłukać usta dziecka wodą, podać mu do picia wodę i, jeśli jest taka możliwość, zadbać o to, by wyczyściło zęby.

Dane statystyczne wskazują, że niepożądane reakcje, takie jak wymienione wyżej, pojawiają się w około 3 – 25% przypadków stosowania inhalacji.

  1. Niewłaściwie dopasowana maseczka do inhalacji

Inhalacje u dzieci wymagają stosowania właściwej maseczki – o odpowiedniej wielkości. Często jest ona dołączona do zestawu z inhalatorem, a kiedy jej nie ma, należy ją dokupi  oddzielnie.

Używanie maseczki odpowiedniej wielkości jest bardzo ważne, by w trakcie zabiegu nie doszło do odkładania się i obklejania lekarstwa na skórze dziecka, w otoczeniu ust, nosa itp.

  1. Nieczytanie ulotek leków, które wlewa się do inhalatora

To poważny błąd ze strony rodziców, ponieważ ulotki zawierają ważne dane co do czasu przeprowadzania inhalacji i innych kwestii z nią związanych. Jest to bardzo ważne dla dziecka i jego zdrowia. Warto mieć to na uwadze, gdyż badania przeprowadzonego przez Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani wskazują, że średnio 4 na 10 osób nie czyta  ulotek dołączonych do leków bez recepty.

  1. Używanie starego i wyeksploatowanego sprzętu

Wielu rodziców korzysta ze starszych sprzętów, czasem pozostałych po innych dzieciach lub otrzymanych od rodziny. To jednak błąd, ponieważ specjaliści wskazują, że inhalatory powinno się wymieniać średnio co 5 lat, choć już po 2 latach używania warto sprawdzać, czy dobrze działają i jaką mają wydajność. Dlatego stare i mocno wyeksploatowane inhalatory nie powinny być używane.