Najczęściej popełniane błędy podczas inhalacji dzieci
Inhalatory do nebulizacji są często stosowane przez rodziców – w czasie choroby lub zapobiegawczo, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Często jednak rodzice nie zdają sobie sprawy z błędów, jakie popełniają podczas inhalowania dzieci.
-
Niepłukanie ust wodą po zakończonej inhalacji
Lekarze wskazują, że leki wziewne, które dziecko otrzymuje poprzez nebulizację, działają w płucach i oskrzelach, jednak w trakcie inhalowania odkładają się także w górnych drogach oddechowych i w jamie ustnej. W efekcie może rozwinąć się grzybica błony śluzowej jamy ustnej – jeśli są to antybiotyki, a także pojawić się kserostomia, suchość i obrzęk w gardle oraz inne dolegliwości. Dlatego zawsze po nebulizacji powinno się przepłukać usta dziecka wodą, podać mu do picia wodę i, jeśli jest taka możliwość, zadbać o to, by wyczyściło zęby.
Dane statystyczne wskazują, że niepożądane reakcje, takie jak wymienione wyżej, pojawiają się w około 3 – 25% przypadków stosowania inhalacji.
-
Niewłaściwie dopasowana maseczka do inhalacji
Inhalacje u dzieci wymagają stosowania właściwej maseczki – o odpowiedniej wielkości. Często jest ona dołączona do zestawu z inhalatorem, a kiedy jej nie ma, należy ją dokupi oddzielnie.
Używanie maseczki odpowiedniej wielkości jest bardzo ważne, by w trakcie zabiegu nie doszło do odkładania się i obklejania lekarstwa na skórze dziecka, w otoczeniu ust, nosa itp.
-
Nieczytanie ulotek leków, które wlewa się do inhalatora
To poważny błąd ze strony rodziców, ponieważ ulotki zawierają ważne dane co do czasu przeprowadzania inhalacji i innych kwestii z nią związanych. Jest to bardzo ważne dla dziecka i jego zdrowia. Warto mieć to na uwadze, gdyż badania przeprowadzonego przez Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani wskazują, że średnio 4 na 10 osób nie czyta ulotek dołączonych do leków bez recepty.
-
Używanie starego i wyeksploatowanego sprzętu
Wielu rodziców korzysta ze starszych sprzętów, czasem pozostałych po innych dzieciach lub otrzymanych od rodziny. To jednak błąd, ponieważ specjaliści wskazują, że inhalatory powinno się wymieniać średnio co 5 lat, choć już po 2 latach używania warto sprawdzać, czy dobrze działają i jaką mają wydajność. Dlatego stare i mocno wyeksploatowane inhalatory nie powinny być używane.