fbpx
Home / Edukacja / Jaki kupić inhalator – nowość na rynku inhalatorów

Jaki kupić inhalator – nowość na rynku inhalatorów

jaki-inhalator-wybrac

Jaki kupić inhalator – nowość na rynku inhalatorów

Zbawienny wpływ inhalacji jest znany od dekad i stosowany przez wiele pokoleń. Lecznicza para wodna, dostająca się do drzewa oskrzelowego i pęcherzyków płucnych przynosi nie tylko ulgę w duszącym kaszlu lub uporczywym katarze, ale działa łagodząco na wiele chorób górnych dróg oddechowych. Inhalacje to najczęściej zalecana przez pediatrów, forma leczenia dzieci już od pierwszych tygodni życia. Dawną i uproszczoną wersją nebulizacji było wdychanie gorącej wody, która unosiła się z garnka. Dziś rynek medyczny oferuje szereg urządzeń, które w nowoczesny sposób zastąpiły tradycyjne metody. Jaki kupić inhalator i na co zwrócić szczególną uwagę?

Rodzaje inhalatorów

Na rynku istnieje kilka rodzajów inhalatorów, które powinny być dopasowane do rozpoznanych schorzeń pacjentów. Wśród nich znajdują się:

inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem są produktami medycznymi, dostępnymi na receptę, z uwagi na specjalnie wykonaną konstrukcję inhalatorka, przystosowanego do danego schorzenia.

– inhalatory ultradźwiękowe, których konstrukcja pozwala na szybkie rozproszenie leku w cząsteczki aerozolu, trafiającego w pożądane miejsce, za pomocą fal ultradźwiękowych. Charakteryzują się cichą pracą, ale nie są przeznaczone dla dzieci.

inhalatory kompresorowe (tłokowo-pneumatyczne) są bardzo popularnymi produktami, oferowanymi przez rynek, ze względu na ich przeznaczenie dla dzieci. Wytwarzają mgłę nośnika w dyszy, która powstaje za pomocą pracy kompresora będącego budulcem urządzenia. Praca inhalatora jest głośna, ale nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania substancji medycznych za jego pomocą.

Nie ma wątpliwości, że inhalatory kupowane są głównie dla dzieci. Jest to najmniej inwazyjna, a jednocześnie najbardziej skuteczna metoda leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, nawet wśród najmłodszych pacjentów. Rodzice, chcąc oswoić malucha z urządzeniem często zwracają uwagę na estetykę przyjazną dziecku, oraz cichy tryb pracy. Ale czy o to chodzi? Jaki kupić inhalator, aby był dobry dla zdrowia?

Najważniejsze parametry inhalatora

Najważniejszymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę są wielkość cząsteczek, jakie wytwarza nebulizator, czyli wartości MMAD i frakcja respiratora (FR).

MMAD jest średnią aerodynamiczną wielkością wytwarzanych cząsteczek. Oznacza to, że wartość tego parametru, podana przez producenta przekazuje do układu oddechowego połowę cząsteczek od wskazanej liczby. W praktyce przedstawić to można schematycznie: jeśli nebulizator o MMAD jest równy 2 μm, to do organizmu trafia 50% cząsteczek o wielkości mniejszej lub równej 2 mikrometrów (mikronów).

FR jest procentową zawartością cząsteczek wytwarzanych przez nebulizator, których wielkość jest mniejsza niż 5 μm. Ten parametr techniczny jest przez producentów wyrażany procentowo. Oznacza to, że wybierając inhalator z frakcją respirabilną 80% można być pewnym, że 80% wytworzonych cząstek, jest mniejsze niż 5 μm.W tym przypadku im wyższa wartość, tym lepiej.

Ważna cecha – mobilność

Cechą pożądaną przez osoby, szukające odpowiedniego inhalatora jest też jego mobilność i waga. Tutaj innowacją technologiczną jest Mini Inhalator Clip od Sanity, którego wystarczy włożyć do nosa, by móc oddychać zdrowym, nawilżonym powietrzem. Nowoczesne, przenośne urządzenie składa się z klipsa, wykonanego z bezpiecznego silikonu, który wkłada się do nosa. Inhalator posiada dwa zbiorniczki, umiejscowione w zakończeniach rureczki, zawierające prozdrowotne olejki eteryczne, które są krokiem ku naturalnym metodom terapii. Inhalator może być stosowany przez dzieci od 6. roku życia, które nie muszą spędzać czasu przy „szumiącym” urządzeniu z maską w dłoni. Urządzenie założone do nosa można stosować do 2 godzin, a następnie należy zrobić 1 godzinę przerwy. Działa nawet do 3 tygodni i jest niemal niewidoczne. Takie rozwiązanie jest innowacją w dziedzinie profilaktyki schorzeń górnych dróg oddechowych, z którego swobodnie można korzystać w pracy, w domu, na spacerze.

 

Medyczna jakość inhalatorów i ich skuteczność są najważniejszymi parametrami, dyktującymi wybór konkretnego urządzenia i odpowiadającymi na pytanie jaki kupić inhalator. Ciągłe życie w biegu, szczególnie wśród osób dorosłych może być jednak ułatwione przez cykliczną profilaktykę, jaką zapewnia Mini Inhalator Clip, który jest urządzeniem dopasowanym do współczesnych czasów, a jednak bazującym na ponadczasowych wartościach, płynących z natury.