fbpx
Home / Edukacja / Jak rozpoznać dobrej jakości olejki eteryczne?

Jak rozpoznać dobrej jakości olejki eteryczne?

olejki-eteryczne-dobrej-jakości

Jak rozpoznać dobrej jakości olejki eteryczne?

 

W dobie dzisiejszych zagrożeń epidemicznych powrót do naturoterapii wydaje się być nieuchronnym zjawiskiem. Leczenie farmakologiczne, które często nie zdaje egzaminu w przypadku chorób bakteryjnych czy wirusowych, może być wspomagane substancjami pochodzenia organicznego. Jedną z grup takich składników są olejki eteryczne – wykorzystywane nie tylko w ziołolecznictwie, ale także w aromaterapii. Co więcej, z olejków eterycznych można wykonać użyteczne mieszaniny, będące ekologicznymi środkami dezynfekującymi.

Charakterystyka dobrych jakościowo olejków eterycznych

Wyniki badań naukowych, przytoczonych przez naukowców Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, wskazują na pozytywne działanie wysokiej jakości olejków eterycznych na zdrowie pacjentów¹. Substancje te, o ile są dobre gatunkowo, wykazują przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe działanie. Odpowiednio dobrane i wyselekcjonowane stymulują układ odpornościowy do wzmożonej walki z patogenami. Ponadto przyczyniają się do ograniczania stanów zapalnych, wspomagają całościowo człowieka w walce i rychłym powrocie do pełni zdrowia. Działają pozytywnie na zmysł węchu, smaku i dotyku. W zależności od potrzeb i sposobu stosowania, mogą być używane w ramach aromaterapii, masażu czy wykorzystywane jako dodatek żywnościowy.

Jak sprawdzić jakość olejku eterycznego?

Nie bez przyczyny podnoszona jest kwestia jakości omawianego produktu. Ta ma kluczowe znaczenie w takich substancjach jak olejki. To od składu mieszaniny, jakości składników i procesów produkcji będą zależeć właściwości produktu końcowego. Wybierając najlepszy olejek eteryczny warto zatem zwrócić uwagę na trzy najistotniejsze kwestie, pozwalające stwierdzić, czy produkt jest najwyższej jakości.

  1. Etykieta produktu – to tam znajdziemy kluczowe informacje co do charakterystyki produktu. Prawdziwy olejek musi posiadać sformułowanie „olejek eteryczny”. Tylko to hasło jest gwarantem uzyskania wiarygodnego produktu. Spotkać się możemy z „substancjami zapachowymi”, „olejkami perfumowanymi” czy „naturalnymi zapachami” – te zaś są jedynie falsyfikatami oryginału. Co więcej, produkt musi być opatrzony w łacińską nazwę rośliny, z której specyfik był destylowany.
  2. Sposób wydania – olejek powinien znajdować się w szczelnym, szklanym pojemniczku. To absolutna konieczność i podstawa długotrwałego utrzymania aromatów wewnątrz. Spotkać się możemy także z olejkami zawartymi w plastikowych buteleczkach. Mikro-plastiki, przenikające do wnętrza produktu, mogą niestety obniżać jakość olejku, dlatego wybierajmy olejek wyłącznie w szkle.
  3. Wrażenia organoleptyczne – zakupiony olejek powinien zostać przez nas przetestowany przed użyciem. Nie może być zbyt tłusty ani wodnisty. Musi sprawiać wrażenie śliskiego, lekko tłustego – jednakże nie ciężkiego – płynu. Zbyt duża lepkość produktu może świadczyć o niepożądanych dodatkach, zaimplementowanych w procesie produkcji substancji.

 

 

—-

źródła:

  1. http://www.phmd.pl/api/files/view/29329.pdf