fbpx

Aromaterapia
Odkryj moc olejków eterycznych dzięki Mini-inhalatorowi Clip

 

Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne powstają z wtórnego metabolizmu roślin i można je znaleźć w specjalnych komórkach w kwiatach, liściach, korzeniach, a także w korze, skorupach i pąkach. Otrzymuje się je za pomocą destylacji z parą wodną lub specjalnych metod ekstrakcji i są wykorzystywane powszechnie zarówno w zastosowaniach medycznych, jak i odnowie biologicznej. Już w czasach starożytnych olejki eteryczne były stosowane na różne dolegliwości. Obecnie coraz więcej badań pokazuje, jak olejki eteryczne wpływają na ciało i psychikę. Zatem aromat jest nie tylko alternatywą, ale integralną częścią współczesnej medycyny.

Zakres działania olejków eterycznych jest niezwykle szeroki. Niektóre mają właściwości relaksujące i zapewniają relaksujący nastrój, inne z kolei promują koncentrację, dają siłę i ogólnie przyczyniają się do dobrego samopoczucia. Ponadto niektóre inne olejki eteryczne mają silne właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne, dlatego stosuje się je w wielu przypadkach, szczególnie w okresie zimowym.

 

Jak działają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne można wchłaniać się na różne sposoby. Zasadniczo rozróżnia się ich wchłanianie poprzez oddychanie, skórę lub pokarm. Przyswajanie poprzez oddychanie polega na tym, że cząsteczki zapachowe docierają przez nos do komórek węchowych znajdujących się w górnej błonie śluzowej nosa, zwanej również błoną śluzową węchu. Najdrobniejsze włoski sensoryczne na końcu komórek węchowych rejestrują cząsteczki wdychane wraz z powietrzem i przekazują informacje o zapachu za pomocą włókien nerwowych do tak zwanego układu limbicznego. W tej najstarszej części mózgu, w tak zwanej „siedzibie emocji”, rejestrowane są odczucia, które przyczyniają się do utrzymania organizmu ludzkiego. Tutaj rejestrowane i oceniane są zarówno potrzeby czysto fizyczne, jak i psychiczno-psychologiczne. Szczególna cecha olejków eterycznych polega na ich zdolności do aktywacji hormonów i hormonopodobnych przekaźników, takich jak adrenalina lub endogenne opiaty. Uruchamiają procesy emocjonalne, które z kolei wpływają na ciśnienie krwi, ból i dobre samopoczucie na poziomie fizycznym, a także regulują złożony układ trawienny i odpornościowy. Stosowanie olejków eterycznych jest bardzo zróżnicowane. Całkiem nieświadomie przyswajamy je z jedzeniem. To, co nadaje przyprawom i owocom ich niepowtarzalny smak, to właśnie olejki eteryczne w nich zawarte.

W aromaterapii udowodniono wchłanianie poprzez skórę i inhalację. Poprzez skórę lipofilowe cząsteczki olejku eterycznego docierają do potu i gruczołów łojowych, a także porów skóry w podskórnej tkance tłuszczowej. Stamtąd są pobierane przez układ limfatyczny i naczynia włosowate we krwi i transportowane do narządów wewnętrznych.

 

Wdychanie za pomocą miniinhalatora Clip

Prawdopodobnie najbardziej powszechnym i prostym sposobem stosowania olejku jest jego wchłanianie przez drogi oddechowe. Lampy zapachowe lub specjalne dozowniki zapachów sprawdzają się w tej roli. Jednak ta forma aplikacji ma swoje ograniczenia podczas podróży w miejscach publicznych (np. w biurze, w pociągu lub w drodze). Mini-inhalatora Clip można użyć natychmiast i prawie w każdej sytuacji. Proste i dyskretne umieszczenie klipsa bezpośrednio na nosie daje poczucie zauważalnej ulgi już od pierwszego oddechu. Specjalnie zaprojektowane opakowanie dla mini-inhalatora chroni przed niepożądanym wydostaniem się olejków eterycznych. Dzięki temu Clip może być stosowany wiele razy w ciągu dnia. Należy pamiętać żeby używać mini Clipa do max dwóch godzin potem zrobić przerwę przynajmniej godzinę. Działa do 21 dni. Dzięki temu Clip jest praktycznym towarzyszem w wielu różnych codziennych sytuacjach.