fbpx
Home / Edukacja / 5 naturalnych sposobów na walkę z wirusami

5 naturalnych sposobów na walkę z wirusami

naturalne-sposoby-na-wirusy

5 naturalnych sposobów na walkę z wirusami

 

Kiedy pojawia się katar, sięgamy po krople. Ból gardła i kaszel? Wydaje się, że syrop i tabletki załatwią sprawę. Gorączka? Pigułka szybko powinna się z nią rozprawić. Można ustawić się w kolejkach do aptek (co paradoksalnie stwarza więcej okazji do zarażeń), ale czy trzeba?

Okazuje się, że domowe sposoby – inhalacje, samodzielnie wykonane syropy lub okłady – mogą być skuteczne. Mało tego! Mogą przynieść szybką ulgę i wzmocnić odporność lepiej niż komercyjne farmaceutyki. Nie wierzysz? Sprawdź 5 sposobów, które wyciągną Cię z łóżka.

1. Wdychaj na zdrowie – inhalacje

Kiedyś wsadzano głowę nad parę z gotującej się wody. I co się okazywało? Że rozrzedzona wydzielina w nosie szybko znikała i katar ustępował. Do tej czynności trudno było jednak nakłonić dzieci. Dziś wygodną metodą inhalacji są elektryczne inhalatory, których, w wygodny sposób można używać nawet podczas oglądania telewizji.

Do nebulizatora można wlać 0,9% soli fizjologicznej, co w zupełności wystarcza, żeby udrożnić drogi oddechowe. Co jeszcze? Używając inhalatora nie odczuwa się specyficznego (jak podczas stosowania kropli) wysuszania śluzówki.

2. Okłady zamiast pigułki

Rotawirus (i jego odmiany) są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Pierwszym objawem jest gorączka, która osłabia malucha i wywołuje panikę rodziców. Dzieciom nie warto od razu podawać silnych leków. Zamiast tego można sięgnąć po naturalną metodę zbijania temperatury, czyli okłady. Jak się do tego zabrać?

Można zwyczajnie zmoczyć ręcznik pod zimną, bieżącą wodą, a następnie przykładać go do czoła i w okolice zgięć (łokcie, kolana). Można też wykorzystać dwie stare, ale skuteczne metody:

– ”kwaśne skarpetki” – do przegotowanej wody o temperaturze ciała dodać 1 łyżkę octu winnego lub spirytusowego. W przygotowanym roztworze zanurzyć skarpetki i założyć na stopy leżącego. Gorączka szybko ustępuje;

– obrane ziemniaki – magia? Nie! Surowe, obrane ziemniaki, którymi obłoży się stopy wygrzewającego się w łóżku chorego, szybko obniżają temperaturę. To stara metoda, polecana kobietom w ciąży, które z uwagi na swój stan nie mogą przyjmować farmaceutyków.

3. Syropy

Dokuczliwego kaszlu można się pozbyć wieloma domowymi sposobami. Warto stosować naturalne syropy, które można przygotować samemu w domu.

– syrop z cebuli – posiekaj cebulę w plastry, przesyp ją dużą ilością cukru, a po 5 godzinach pierwsze krople wypuszczonego soku można aplikować i uspokajać duszący kaszel;

– syrop z pędów sosny – wykonasz go identycznie jak poprzednią miksturę, ale do uzyskania ostatecznego produktu będziesz musiał czekać około 6 tygodni, dlatego warto przygotować ten syrop przed okresem grypowym i trzymać w lodówce „na wszelki wypadek”.

4. Napary rozgrzewające

Koncerny farmaceutyczne wypuszczają na rynek środki, które wydają się bardzo skuteczne. Dlaczego? Wystarczy kilka łyków mikstury, a od razu wewnątrz można poczuć przyjemne rozgrzanie.

Taki sam efekt można otrzymać po samodzielnym przygotowaniu napojów na bazie imbiru, czosnku, miodu lub goździków. Aby jeszcze bardziej poczuć ciepło wewnątrz, można stworzyć esencję z chrzanu, cytryny i miodu, która jest naturalnym turborozgrzewaczem.

5. Płukanie gardła

Angina i ropne stany zapalne gardła są bardzo uciążliwe. Szereg farmaceutyków, zapewnia o szybkiej uldze w bólu, ale próbowałeś kiedyś śmiesznego ”gulgania” wodą z solą? Chyba nic nie przynosi tak szybkiej ulgi. Chociaż sam proces nie należy do przyjemnych (szczególnie kiedy mocno słona woda wpadnie do przełyku), ale jest skuteczną metodą, która szybko mówi anginie „do widzenia”.